Grochów przyjazny dla mieszkańców i gości

Centrum Promocji Kultury Praga Południe

505 0

Centrum Promocji Kultury Praga Południe

Centrum Promocji Kultury to działalność samorządowa, którą finansuje budżet miasta Warszawy. Mieści się na ulicy Podskarbińskiej 2 na Grochowie, Telefon: 22 277-08-20.

Filie

Poza Centrum na ulicy Podskarbińskiej, funkcjonują filie:

  • Klub Kultury Seniora
  • Klub Kultury Gocław
  • Punkt Informacji Kulturalnej „Akwarium”
  • Doświadczalna Pracownia Litografii im. Pabla Picassa
  • Muszla Koncertowa w Parku Skaryszewskim im. I. J. Paderewskiego

Misja

To miejsce z ambicjami i poczuciem misji. Prawie codziennie organizuje imprezy kulturalne, w siedzibie, w filii, lub w zaprzyjaźnionych miejscach w całej stolicy. Bogata oferta skierowana jest do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów. Misją CPK jest uświadamianie mieszkańców, rozbudzanie zainteresowań kulturą i pomoc w rozwoju artystycznym, edukacja kulturalna oraz współpraca z artystami z Polski i ze świata. Centrum pomaga we współtworzeniu i organizuje:
koncerty
spotkania autorskie
promocje książek i płyt
inscenizacje historyczne
spektakle teatralne
kabarety
wieczory poezji
imprezy rocznicowe i okazjonalne
wykłady i prelekcje
spotkania z ciekawymi postaciami świata kultury, nauki i polityki
programy edukacyjno-kulturalne dla dzieci w formie zabawy, teatrzyków
wernisaże
plenery malarskie
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Do najważniejszych imprez należą: Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” (otwarty konkurs wokalny), Festiwal „Rozwiń Talent!” (przegląd twórczości uczniów szkół z dzielnicy Praga-Południe w konkursach: fotograficznym, plastycznym, wokalnym, teatralnym, tanecznym.), Święto Saskiej Kępy (autorski projekt organizowany od 2006 roku, którego celem jest przypomnienie o najważniejszych postaciach dzielnicy oraz zwrócenie uwagi wszystkich mieszkańców na Saską Kępę) oraz konkurs „MIKROFON” (konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży).

Historia

Placówka powstała 20 października 1995 roku, a pomysłodawczynią była radna Marzenna Koraszewska. Miejsce nazwano Dzielnicowym Centrum Promocji Kultury, które swą działalność prowadziło przy Urzędzie Dzielnicy Praga Południe. Początkowo funkcję dyrektora pełniła Bożenna Dydek, a od 1 października 1997 roku prężnie w tej roli działa Barbara Gebler – Wasiak.
W 2008 roku nastał czas zmian. CPK zostało przeniesione z ul. Grochowskiej 274, który to adres nie zapewniał odpowiednich warunków, miejsca było zbyt mało, a przy tym nie było tam żadnych nowoczesnych udogodnień (sala sala widowiskowa liczyła… 100 metrów kwadratowych, co jest bardzo małym metrażem, biorąc pod uwagę zaludnienie dzielnicy Warszawy).
Najpierw (obcinając słowo „dzielnicowe”) zmieniono nazwę na obecną, a potem CPK wprowadziło się do nowego, nowoczesnego budynku przy ul. Podskarbińskiej 2.  Nowa siedziba jest doskonała, CPK może rozwijać się na miarę XXI wieku.

Dodatkowe informacje

W Centrum Promocji Kultury, po uprzednim ustaleniu, można swobodnie korzystać z pracowni komputerowej, która otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00.

CPK umożliwia wynajem sal:
Widowiskowej (170 miejsc)
Klubowej (80 osób)
Tanecznej (lustra po jednej stronie)
Prób (z reżyserką)

Przy Centrum Kultury działa kawiarnia „Vena”, oferująca domowe posiłki, dania na wynos oraz obsługę konferencji – catering.

Odpowiedz